Rytíř Toulovec - provází litomyšlí

Příběhy a legendy Litomyšl

Projděte se Litomyšlí s rytířem Toulovcem. Provází se denně, včetně zimy, nedělí a pondělků. Rytíř vás dovede k památkám a to nejzajímavější vám o nich řekne.  Půjdete po stopách B. Smetany, B. Němcové, J. Mařáka, O. Zoubka nebo A. Jiráska. Podíváte se do sklepů, stylových hospod, na věže, do tajuplných dvorků a ulic. Uslyšíte příběhy a legendy. Prožijete dobrodružství v renesančním městě v doprovodu rytíře. Prohlídky jsou na objednání denně a v noci navíc s ohňovou loučí. Pro děti má rytíř ve zbroji soutěžní otázky s odměnou. Můžete očekávat více příběhů, prožitků a méně letopočtů. Po prohlídce se můžete vrátit na místa, která vás okouzlila, a podrobně si prohlédnout třeba galerie nebo se občerstvit v hospodě, kterou jste si po cestě vybrali. Rytíř vám poradí, kde je dobré jídlo, pití a ubytování. Také co se právě teď v Litomyšli děje a kam večer můžete zajít. Cena za prohlídku je 100 Kč za osobu a trvá delší dobu, jak chcete.

staré památky

Renesanční zámek UNESCO, gotické sklepení, Červená věž - zbytek opevnění, renesanční Dům U Rytířů, gotický kostel a jeho věž, barokní klášter, secesní Smetanův dům, malované muzeum Portmoneum, renesanční pivovar a byt B. Smetany 

moderní architektura

Každý architekt chce mít svou stavbu v Litomyšli. Některým se to už splnilo. Vykoupejte se v bazénu, který má střechu jako hladina oceánu, od arch. Nováka. Rozjímejte ve skleněném kostele arch. Fránka nebo se podívejte do pivovaru arch. Pleskota. Jak se bydlí studentům v proskleném internátu arch. Buriana a Křivinky? Autobusové nádraží je příkladem, jak stavět pěkně a nenápadně. White galerie v lese má sochy v kouzelné zahradě  a je plná obrazů. 

osobnosti

Vydejte se s rytířem po stopách slavných osobností, které v Litomyšli žily a žijí. Co nám dal B. Smetana, B. Němcová, A. Jirásek, J. Váchal, M. D. Rettigová, J. Mařák? Kde a jak žili? Kde bydlí O. Zoubek a kde uvidíme jeho díla? Poslyšte příběhy, legendy, pravdu i domněnky. Za správnou odpověď dostanete zlaťák. Rytíř vám ukáže portréty osobností, přečte úryvek z díla. Jak to bylo, když přišel Metoděj? Těšte se na staroslověnštinu v originálním znění v kostele.  

historie 

Charváti, Slavníkovci, Přemyslovci, biskupství, Kostkové, Pernštejni, Trautmansdorfové, Valdštejnové, Thurn-Taxisové, kolonizace premonstráty, Čeští bratři, Piaristé, Trstěnická stezka, husitské řádění, zmizelé domy, jak se žilo dříve, středověké uličky a dvorky 

umění 

Litomyšl byla hlavním městem víry, kultury a vzdělanosti východních Čech už ve středověku. Podívejte se na obrazy paní Jandové v galerii v lese, na portréty od Maxe Švabinského galerii v Domě U Rytířů. Na současné umění můžete do Galerie Kubík a na díla českých malířů 19. a 20. století do Galerie Kroupa. Na sochy O. Zoubka vás rytíř doprovodí do zámeckého sklepení, nebo do malované chalupy Portmoneum, což je muzeum Josefa Váchala. 

Litomyšl všemi smysly 

Program pro malé i velké romantiky. Podle věku se přizpůsobí, co se bude ochutnávat, čeho se bude dotýkat a na co se dívat... 

dobrodružství 

Příběhy, legendy, sklepy, věže, tajuplé uličky, středověké dvorky, večerní prohlídka se zapálenou loučí 

gastro program 

Rytíř vás dovede na místa, kde je dobré regionální pivo, kde se dobře vaří, ochutnáte s rytířem chmelovinu, číši vína a při tom si vyslechnete napínavé příběhy. Objevíte stylové krčmy, kamenné sklepy, kavárny, vinárny, zámeckou vinotéku a regionální piva. Vyberete si, co a kde budete ochutnávat: v hospodách, restauracích, ukrajinské speciality nebo italská jídla či místní recepty? Kde bydlela M.D. Rettigová a co říkala?

pro děti od 6 do 10 let

Nenáročný hravý program pro nejmenší, který je vhodný pro školy a rodiny. Procházka s rytířem Toulovcem na věž, do tajemného sklepení, do  zámeckého areálu i  muzea hraček, a dokonce střelba z kuše.

pro děti od 11 let

Dobrodružný program pro starší děti se zábavným vzděláváním o osobnostech je vhodný pro školy, rodiny nebo tábory. Procházka s rytířem Toulovcem po stopách B. Smetany, A. Jiráska, B. Němcové, J. Mařáka, J. Váchala, O. Zoubka, M. D. Rettigové. V kostele si připomeneme dobu, kdy do Litomyšle přišel Metoděj, a děti uslyší staroslověnštinu. Správné odpovědi jsou odměněné zlaťákem. S rytířem se podívají do starobylých věží, gotického sklepa, kde bydlí zlý čaroděj, do zámeckého areálu a vyzkouší  střelbu z kuše. A to není sranda – je opravdická! 

777 637 888
info@rytirlitomysl.cz | facebook.com/RytirToulovec
All rights reserved © Top Design 2012 J.Pelikovský