Rytíř Toulovec - provází litomyšlí

Tip na školní výlet

Přijeďte na komentovanou prohlídku Litomyšle s rytířem. Připravili jsme hravý program, který dětem pomůže uchovat si v paměti příběhy, o kterých učíte v dějepise, českém jazyku, výtvarné, hudební a občanské výchově.  Díky dotaci je to levné. Volné termíny pro vás ještě jsou, protože se provází celoročně. Podle hodnocení od učitelů vnímáme projekt jako úspěšný. Usnadňuje jim to výuku. Rytíř s kuší a mečem je pro děti atraktivní. Připomene jim znalosti, které už mají nebo vysvětlí to, co je zajímá. Školáci se hravou formou seznámí s osobnostmi národního obrození (Smetana, Jirásek, Němcová a dalšími), také v kostele uslyší staroslověnštinu a poznají počátky křesťanství v příběhu Cyrila a Metoděje. Naučí se rozeznávat stavební slohy (baroko, gotika, renesance zámek UNESCO). Zažijí dobrodružství ve sklepení pod zámkem. Zde láskou přemůžou zlého čaroděje.

V tomto dopise se dozvíte, co přesně nabízíme, jak se program objednává a jak to děláme, že jsou děti i učitelé nadšeni.

Na výletě se pobavíte a zároveň se od gotického rytíře mnohé dozvíte. S emotivním zážitkem si děti lépe pamatují. Je to snadné - program sestavíme pro vás na míru. Délka vycházky pro jednu skupinu je 1-4 hodiny. Přestávky na svačinu a WC jsou samozřejmostí. Rytíř otázkami motivuje k diskuzi a podněcuje vyjadřování vlastních názorů. Správné odpovědi chválí a kdo odpoví špatně, ponechá mu důstojnou tvář. Obrátí se k ostatním, koho ho doplní. To vytváří přátelskou atmosféru s důvěrou, že každý může říct, co si myslí. Video a hodnocení rytíře najdete na stránce www.rytirlitomysl.cz

Program "zábavné vzdělávání v ulicích Litomyšle" zahrnuje tyto aktivity:

 • Památky (renesanční zámek UNESCO, barokní kostel vč. prohlídky krypty, pohled na město s věže, gotický kostel, jak se od sebe slohy liší?)
 • Jak se žilo ve středověku, vážíme si toho, co dnes máme?
 • Národní obrození (Smetana, Jirásek, Němcová, Tyl, Rettigová, Mařák). Další osobnosti z dějin Zoubek, Toulovec, Hus - co nám dali, jejich životní příběh, co víte?
  Kde v Litomyšli žili? Staré pověsti české, Babička, pohádky, rovná práva žen…
 • Téma vlastenectví (jak se pozná, kdo je vlastenec, rozdíl vlastnictví/ vlastenectví/ vlastenčení, zpěv hymny v původním znění u divadla, kde Tyl hrál Fidlovačku)
 • Počátky křesťanství v naší zemi a sv. Metoděj v Litomyšli (legenda, jak světil kostel
  v Litomyšli v 9. století, staroslověnština)
 • Legendy o městě (proč se Litomyšl jmenuje Litomyšl, proč se jí tak daří?)
 • Tajné průchody mezi domy a středověké dvorky, nejmenší park na světě a tajůplná Zenová zahrada.
 • Krvavá ulička a Josef Váchal.
 • Střelba z kuše.
 • Muzeum hraček (starožitné hračky z celého světa, jak si hráli dědové a babičky?)
 • Klášterní zahrady (WC, občerstvení, volný výběh, káva)
 • Čokoládovna / pražírna kávy (ochutnáte kvalitu?)
 • Dobrodružství ve sklepení pod zámkem. Děti vysvobodí rytíře ze zajetí zlého čaroděje, musí však prokázat odvahu. Pod záminkou hry se seznamují se sochami O. Zoubka.
 • Demokracie a totalita – odkaz Václava Havla v Litomyšli, jeho návštěva, jeho srdce ve sklepení, kde pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí. Příběh o svobodě a role VH jako prvního prezidenta ve svobodné zemi.
 • Moderní architektura (bazén –nejlepší stavba roku arch. Nováka, pivovar arch. Pleskota, univerzitní knihovna arch. Buriana, skleněný kostel arch. Fránka…galerie pod nebem.
 • Zhodnocení dne aneb stručně, co si pamatujete, co se vám líbilo a nelíbilo.
 • Pasování odvážných dětí na rytíře, rytíř nabídne suvenýry - řád rytíře.

Z tohoto programu můžete vybírat. To všechno se dá stihnout za celý den a budete mít zážitky na celý život.

Paní Vašáková ze ZUŠ Kroměříž nám napsala: Jsme moc spokojeni. Děti jsou nadšené a podle reakcí rodičů víme, že se jim zájezd na rytíře do Litomyšle líbil víc, než ostatní školní výlety. Hodně o tom vyprávěly. Doplnily si znalosti o B. Smetanovi. Nadšeně vzpomínají na sklepení pod zámkem a na střelbu z kuše. Bylo to celkově příjemné. To víte, já jsem milovnice historie. Zeptám se na radě školy, jestli by na rytíře nechtěli jet s oborem výtvarka a tanec.

Paní Večeřová z Lanškrouna: Je to bezvadný. Program s rytířem se všem líbil. Děti nadšeně mluví
o střelbě z kuše a o sklepení. To hledání čaroděje pro ně bylo vzrušující. Procházka na 5 hodin byla delší, ale chtěli jsme vidět všechno.

Více je na www.rytirlitomysl.cz

Zavolejte mi na mobil 777 637 888 a domluvíme termín a program podle vašeho přání. Termínu se přizpůsobíme. Pokud chcete šetřit, můžeme vás spojit s jinou skupinou, ale hodinový program je pouze za 100 Kč. Učitelům a ředitelům nabízíme bezplatnou referenční prohlídku. Stačí když projevíte zájem a řeknete si o ni. Běžně zajišťujeme ubytování nebo obědy v ceně od 70 Kč. Pokud máte zájem o krátký program, tak jeho cena je 100 Kč a delší hodnotný stojí 200 Kč za osobu.

Osobně ručím za vaši spokojenost.  

S úctou

Tomáš Langr

ředitel divadla

777 637 888
info@rytirlitomysl.cz | facebook.com/RytirToulovec
All rights reserved © Top Design 2012 J.Pelikovský